Diario de Goyo

Diario de Goyo

Betlehem (Belén)

2021. december 18. - Goyo76

Egy érdekes és szép, szemet gyönyörködtető szokás, hogy Betlehemet állítanak. Sokan otthon is, kisebb-nagyobb méretben, de az igazi az, amit a templomokban és nagy kiállítótermekben látni. Ezeket általában december elején nyitják meg és január elejéig lehet megnézni.

A Ciudad Realban valaha készült legnagyobb Betlehem (Belén) a "Ciudad de reyes" (királyok városa) címet kapta. 800 éve született X. Alfonz, a bölcs király, aki átnevezte Pozo Seco de Don Gil települést, és megalapította Villa Realt. Majd valamivel később, 600 éve kapta meg a városi rangot, és lett a neve Ciudad Real. 

 A 15. századi, fallal körülvett Ciudad Realt idézi fel, és történelmi események, például a városi cím odaítélésének VI. századik évfordulója előtt tiszteleg, Ezt képviseli a lenyűgöző betlehemet körülvevő fallal körülvett város, amelynek pontos és részletes kivitelezésén több mint 15 ember dolgozott több hónapon keresztül.

Az egyesület, amely megalkotta ez a csodát, intenzív kutató és tanulmányozási munkát végzett, hogy tükrözze a középkori Ciudad Realt, azzal a céllal, hogy Jézus születését Júdeából, ahol az történt, a mi fallal körülvett városunkba helyezze át. Az egyesület elnöke szerint "a bibliai szakaszokat szerettük volna összefonni a városunk számára legfontosabb történelmi pillanattal, amely Alarcostól indul a Pozo seco de Don Gil település felé. Az egész várost újra alkották a nyolc kapujával, ahogyan volt, az Alcázar Real-lal és a földrajzi elhelyezkedés szerinti elrendezéssel, hogy az emberek jobban megértsék a város történelmét".

img_20211216_174832.jpg
 
A fenti képen látható a fallal körülvett város. Ebből már csak egy kis darab maradt meg, valemennyire épségben. A kapuk közül is csak 3, de legalább az egyik (Puerta de Toledo) szinte teljesen megmaradt és azt szépen helyreállították. A lenti képen látszik, hogy mennyire vastag volt maga a fal.

Egy kis részlet, ami megmaradt a "nagy" falból.
 
Puerta de Toledo

Lenyűgüző élőben körbejárni, és valamennyire felülről is látni ezt a remekművet. Most, másfél év elteltével már elég jól ismerve a várost és a környéket, jómagam is felismertem a maketten megjelenő épületeket. :-) 

Két adat erről a remekműről: 80 nm2-en terül el (én egy 35(!) nm2-es lakásban laktam 17 évig); csaknem 400(!) figurát használtak fel ennek a monumentális jászolnak az ábrázolásához (az én lakásomban, ha jól emlékszem 10 „figura” volt a legtöbb, egyidőben).  

img_20211216_174807.jpg
Van egy másik, szintén érdekes Betlehem nem messze ettől. Ezt egy farönkbe építették. A fa 130 évig a város központjában állt, némán szemlélve a lakók mindennapjait. Az egyik legnagyobb és valószínűleg a város egyik legrégebbi fája volt. A fát a 19. század második felében ültették, amikor pl. a vasút épphogy csak megérkezett a városba. A XX. század hetvenes éveiben a fa alatt egy helyezték el az 1-es számú lottóbodét (La Chata), és ettől kezdve a fát szerencsefának vagy kövér fának nevezték.
img_20211218_170722.jpg
A szilfa egyik vastag ága 1999-ben letört, majd a szakemberek vizsgálata után a fát ( betegsége miatt) visszavágták, és csak a törzsét hagyták meg...A fa törzsét megmunkálták és kivájták, majd először 2000-ben állították ki a benne kialakitott betlehemmel.
img_20211218_170729.jpg
Így ez az öreg fa, amely Ciudad Real polgárainak több generációját ölelte körbe ágaival, amely néma tanúja volt sírásoknak és örömöknek, háborús és békeidőknek, tüntetéseknek, sztrájkoknak, fesztiváloknak, felvonulásoknak, stb., egy városi betlehemi jászol lett.

 



 

A bejegyzés trackback címe:

https://diariodegoyo.blog.hu/api/trackback/id/tr1816787256

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása