Diario de Goyo

Diario de Goyo

Karira ají?

2021. december 15. - Goyo76

Karácsony (Navidad) vagy amit akartok

 

Szinte szó szerint a nyakunkon van a címben említett ünnep, esemény, időszak; kinek mi?

Azt, hogy Magyarországon mik a szokások, nem kell részleteznem. Minden családban vannak egyedi hagyományok is, ahogy a miénkben pl., hogy a menüben sosem volt halászlé, tekintve, hogy nem szerettük. Zserbó és bejgli viszont az egész téli szünetben rendelkezésre állt, hála anyunak és a mamának. Ezek nagyon hiányoznak, mint sok más dolog a magyar gasztronómiából. A mák ugye Kelet-Európán kívül inkább drognak számít, semmint élelmiszernek. 2 éve hoztunk mákos bejglit, nem aratott sikert, és akkor még finoman fogalmaztam. Sebaj, nekem több maradt.

Spanyolországban - majdnem - minden máshogy van ilyenkor. 

Az egyik legfontosabb, az ajándékozás. A háromkirályok (keleti bölcsek) történetét mindenki ismeri. Név szerint: Menyhért, Gáspár és Boldizsár (Melchor, Gaspar y Baltasar). Ugyebár ők mentek köszönteni az újszülött Jézust, hogy tisztelegjenek előtte, és jelképes gazdagságot ajándékozzanak neki: aranyat, tömjént és mirhát. Szóval itt nem a kis Jézuska hozza a karácsonyfa alá az ajándékokat, hanem ők hárman. 

los_reyes_magos_dibujo.jpg

De most komolyan! Gyerekként, de még felnőttként sem gondoltunk bele, hogy mégis miért és hogyan hozná egy "maszületettt" gyerek az ajándékokat?!? Alapból el sem bírná, nem?! Százszor logikusabb, ahogy a Bibliában is szerepel, hogy azt neki hozzák, a felnőttek. Az ő születése az oka az ajándékoknak, de azokat ő, illetve a családja kapja. Na, mindegy, nem én fogom megváltoztatni a Világot.

Abba most nem menjünk bele, hogy nem királyok voltak, hanem szerzetesek. Királyokká később „változtak”, a 3. században állapították meg, hogy királyok lehetnek, mivel az adottságaik és az őket ábrázoló ikonográfiák miatt csak gazdag embereknek számíthattak.

Ezen a néven csak egy, a 6. századból származó mozaikon jelennek meg, amelyen a három mágus perzsa stílusban öltözött, föléjük írt nevükkel látható, különböző korokat ábrázolva. Csak több évszázaddal később, a 15. században jelenik meg Boldizsár király fekete bőrszínnel, és a három király, amellett, hogy a korszakokat képviseli, a középkor három "faját" is jelképezi. Menyhért az európaiakat, Gáspár az ázsiaiakat és Boldizsár az afrikaiakat fogja megtestesíteni.

los_reyes_magos_buzon.jpgIdén, nálunk a főtéren a szokásos karácsonyi díszleten és díszítésen túl felállítottak egy óriási postaládát is, amibe a kisebbek bedobhatják a kívánságaikat a kedvenc királyuk felé. Merthogy minden gyereknek megvan a saját kedvenc királya. �

 

Itt Spanyolországban december 24-én délután a barátokkal szoktak az emberek kiülni meginni 1-2 pohárral valamelyik hely teraszára, …. majd az 1-2 (vagy több) pohár hatására idővel karácsonyi dalokat (villancicos) énekelnek közösen. A technikai vívmányokat felhasználva, a Spotify-on vagy a YouTube-on lejátszva a dalokat, és vidáman, hangosan ráénekelnek.

Belinkelek néhányat. Érdemes belehallgatni, a spanyol nyelv tudása nélkül is érezhető, hogy vidám, feldobott hangulatúak ezek a dalok is…, és nem búslakodásról van bennük szó.

Los Peces en el Río (ez a személyes kedvencem, kívülről tudom a szövegét.)

Campana Sobre Campana és még egy 

Ay, del chiquirritín 

Este, ahogy nálunk is, közös, nagy családi vacsora van, nagyjából ez az egyetlen, ami metszet a magyar szokásokkal. Itt ugyanis a korábban említett bölcsek (Los reyes magos) hozzák az ajándékokat, méghozzá a január 5-ről 6-ra virradó éjszaka. Ehhez kapcsolódik az úgynevezett „amigo invisible” szokás.

Az eredeti Venezuelában született a 19. században. A férjes asszonyoknak tilos volt közeli barátokat tartaniuk, és főleg nem fogadhattak el tőlük ajándékokat. Így született meg a „láthatatlan barát” (amigo invisible), amelyet a világ egyes részein „titkos barátnak” (amigo secreto) is neveznek. A játékhoz nők és férfiak csoportokban gyűltek össze, ahol a résztvevők "véletlenszerűen" kihúztak egy papírlapot, amelyen egy másik személy neve szerepelt a csoportból, hogy nekik ajándékot adjanak. Így megkerülhették a tilalmat. Ezzel a leleményes módszerrel megőrizték a diszkréciót, és ettől kezdve ez a különleges napokon, például karácsonykor bevett szokássá vált.

amigo_invisible.jpgBarátok között, illetve, ahogy nálunk is, nagy létszámú családokban (mediterrán ország révén, szerintem nincs is nem nagy létszámú család) bevett szokás az ilyen rendszerű ajándékozás. Persze, megelőzve az anyagi csődbe jutást, és hitelfelvételre kényszerülést, egy jelképes, maximális összeg mindig megállapításra kerül ilyenkor (15-20 €). Vannak persze erre már alkalmazások vagy honlapok is, amik nagyon hasznosak. Be lehet jelölni pl., hogy ki kit ne „húzzon” (mondjuk házaspárok, hiszen ők egymást egyébként is megajándékozzák), vagy lehet akár kívánságlistát is csinálni (hogy ne a kozmetikai ajándékcsomagokkal legyen tele a fa alatt). Nekem ez már csak a nem pénzszórás miatt is szimpatikus szokás. Fontosabb, hogy a szeretteiddel legyél, és maga az ajándék igazából „csak” egy jelkép.

A kisebb, szűk családon belül, ahogy (sajnos) sok helyen, a határ a csillagos ég, ami az ajándékok mértékét illeti.

Január 5-én a városokban a 3 keleti bölcs a nagyobb, és fontosabb utcákon szokott végig vonulni (persze nem a saját lábukon, az több, mint fárasztó lenne. Kamionokkal vagy kisebb helyeken a tipikus turista vonatokkal, az adott ünnepre feldíszítve persze), a legnagyobb természetesen Madridban van minden évben, amit a tévében végig közvetítenek. A gyerekek lelkesen (=őrjöngve) várják, hogy nekik is jusson a királyok által a közönség felé dobott csokikból, cukorkákból.los_reyes_magos_madrid.jpg

Itt egy rövid összefoglaló a több órás, egész fesztiváli hangulatú felvonulásról:

Cabalgata de los Reyes Magos en Madrid 2017 

A bejegyzés trackback címe:

https://diariodegoyo.blog.hu/api/trackback/id/tr2316785042

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása